OMILIES FINAL!
Constantinos Topoglidis
ktop at gtpnet.com
Fri Dec 14 01:55:21 EET 2001
kalimera,
signomi pou to argisa ... alla eixa douleia na kano!
me priksane pali!
parallila to bano ston agriroot
http://agriroot.aua.gr/~ktop/hellug/omilies.html
an exete diafonies gia to otidipote ...
parakalo enimeroste me sintoma!
Ημέρα 1η
---------
Χαιρετισμοί (11-12)
--------------------
1.Πρόεδρος ΤΕΙ Πειραιά - Λάζαρος Βρυζίδης
2.Προϊστάμενος Τμήματος Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων της ΣΤΕΦ του
ΤΕΙ Πειραιά - Παύλος Κούρος
3.Πρόεδρος HELLUG - Κώστας Τσακάλογλου
Ομιλίες
--------
1. Δρ.- Μηχ. Γεώργιος Διλιντάς, Επίκουρος Καθηγητής - Εκπαίδευση και Linux
(12.00 - 12.30)
Αναφορά στο ρόλο των επιστήμων στην ελευθερία της σκέψης,
πως επιδρά η κατάχρηση της γνώσης στην ανάπτυξη και
Βασικά πλεονεκτήματα χρήσης ανοιχτού λογισμικού στην δευτεροβάθμια
αλλά και στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
2. Βαγγέλης Κανίδης καθηγητής - Ανοιχτό λογισμικό και μάθηση (12.30 - 13.00)
Αλληλεπίδραση του Linux με την μάθηση και τους τρόπους διδασκαλίας.
3. Κώστας Τσακάλογλου - Μετάβαση απο DOS σε Linux (13.00 - 13.30)
Πως να μεταβείτε ευκολά από DOS σε Linux. Διαφορές - ομοιότητες.
Διάλλειμα 1 ώρα
4. Παναγώτης Κατσαλούλης - Staroffice (14.30 - 15.00)
Εισαγωγή στο διάσημο πακέτο εφαρμογών γραφείου για Linux.
5. Κώστας Ταμπούρης - Σύγκριση Filesystems (15.00 - 15.30)
Εισάγωγή στα filesystems καθώς και σύγκριση μεταξυ διαφόρων τύπων
filesystems.
6. Δημήτρης Κούτουλας - Πυρήνας (15.30 - 16.00)
Εισαγωγή στη βάση του Linux, τον πυρήνα του.
7. Γιάννης Γράβεζας - Βασικός Προγραμματισμός σε Linux (16.00 - 16.30)
Εισαγωγή στα εκτελέσιμα του Linux, των pipes καθώς και shell Προγραμματισμό
με παραδείγματα.
8. Πάνελ (16.30 - 17.30)
Ημέρα 2η
---------
1. Θεόφιλος Παπαπαναγιώτου - Πολιτική προσέγγιση του Open source (11.30 -
12.00)
Αναφορά και κριτική μεταξύ του open source, του free software, και του
copyright με πολιτική προσέγγιση.
2. Γιώργος Επιτήδειος - Οικονομία και Linux (12.00 - 12.30)
Προσέγγιση του Open Source από την σκοπιά των επιχειρήσεων.
3. Αγγελος Καραγεωργίου - Παρουσίαση του Xray (12.30 - 13.00)
Ανάλυση του πακέτου Xray.
Διάλλειμα 1 ώρα
4.Σπύρος Μπόλης - Αριστοτέλης Γλεντής - IP Firewalling (14.00 - 15.00)
Ιστορική αναδρομή και εισαγωγή στο "φιλτράρισμα" των πακέτων IP.
5.Γιάννης Εξηνταρίδης - Apache-Php-Databases (15.00 - 15.30)
Εισαγωγή στον γνωστό εξυπηρετητή ιστιοσελίδων Apache καθώς και της PHP με
βάσεις δεδομένων.
6.Νίκος Αποστολάκης - Samba (15.30 - 16.00)
Παρουσίαση της Samba. Πακέτου για την προσαρμογή ενός Linux σε Windows
δίκτυα.
7.Πάνελ (16.00 - 17.00)
Topoglidis Con/nos
(Trying only ... to learn!)
More information about the Installfest
mailing list